Motorlu Gaspçıların Çaldığı iPhone’u Kurtarmak İsterken Microsoft’tan Mesaj Alan Mağdurun Dumur Eden Hikayesi

Twitter’da geçtiğimiz günlerde kardeşinin iPhone cihazını çalan motorlu gaspçılarla yaşadıklarını anlatan mağdurun hikayesi hepimizi dumur etti. Hırsılara kaptırılan telefonu kurtarmaya çalışırken Microsoft’tan mesajlar alan, dolandırıcıların telefonu parçalayıp dağıtacaklarını söylediği bir garip hikaye sosyal medyanın gündemine yerleşti.

Kaynak: https://twitter.com/privetadic/status…

Şimdiye kadar binbir türlü dolandırıcılık hikayesi duyduk ama kafamız hiç bu kadar karışmamıştı. Artık dolandırıcılar sınıf atladı ya da biz o kadar da saf değiliz, diyeceğiniz o olaya gelin bir bakalım…

Twitter’da Cumartesi günü sabah saatlerinde otobüs durağında kız kardeşinin elinden iPhone telefonun çalındığını söyleyen kullanıcının anlattıkları gündem oldu.

Olayın ardından emniyete başvuran abi ve kardeş, çözümü iCloud üzerinden telefonu kitlemekte buluyor. Ancak iPhone’umu bul özelliği ile telefonu kilitleyip ekrana aramaları için başka bir telefon numarası bırakan mağdurlar Microsoft’tan mesajlar almaya başlıyor.

??

Gönderilen mesajlarda bağlantının güvenilir olmadığını düşünen vatandaş, “Sonradan linkin saçma olduğunu anladım. Küçük L harfi kullanarak açılmış bir site. Orada anladım ki telefonun iCloud’unu öğrenmeye çalışıyorlar videoda görünen gibi eğer kullanıcı adı – şifre girsek onların eline geçecek ve telefonun iCloud kilidi açıp satılabilir hale gelecek” diye belirtiyor.

iPhone konumu belli olmasına rağmen emniyetin gidip almak gibi bir yetkisi olmadığı da belirtiliyor.

Bunu farkedince vatandaş kullanıcı adı ve şifte bölümüne “Beni salak mı sandınız buradan bilgileri mi öğreneceksin” diye yazıp gönderiyor.

Ardından yine Microsoft’tan geldiği gözüken bir SMS: “Sorun değil telefonunuzu parçalıyoruz. Epey temiz kullanmışsınız!”

Hikayenin devamında ise bir firma üzerinden çalınan telefon bilgiler için kullanıcı çareyi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na seslenmekte buldu.

Herkesi şok eden hikayede vatandaşlar peşini bırakmayın, dedi.

Pes…

Meğer birçok insanın daha önce başına gelmiş.

Yazışmalar bile duruyor…

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x