Göçerler Erzurum’dan Mardin’e dönerken Muş’a uğradı

AA

Göçerler, ilkbaharda hayvanlarını havası serin Erzurum’un yaylalarına çıkartmıştı. Göçerler şimdi ise Mardin’e kadar 90 gün süren zorlu dönüş yolculuğunda Muş’ta mola verdi.

Siirt’in Eruh ilçesinden hayvanlarını otlatmak için ilkbaharda sürüleriyle Erzurum’a giderek yaz boyunca bölgedeki verimli ve serin yaylalarda konaklayan Sezgin ailesi, havanın soğumasıyla dönüş yolculuğuna başladı.

Kışı Mardin’de geçirecekler

Kışı Mardin’de geçirmek üzere sürüleriyle yola koyulan aile, zorlu coğrafyada 40 günlük yolculuğun ardından ulaştıkları Ovası’nda hayvanlarını otlatıyor.

Ailesiyle hayvancılık yapıyor

Göçerlerden Ekrem Sezgin, 40 yaşında olduğunu ve çocukluğundan bu yana ailesiyle birlikte hayvancılık yaptığını söyledi.

“Hayvanın karnı nerede doyduysa gece orada kalıyoruz”

İlkbaharda Erzurum’a gittiklerini anlatan Sezgin, yaşadıklarını şöyle anlattı:

Mardin’e gidiyoruz. Bu yolculuğumuz 3 ay sürer. 1.200 koyunumuz var. Hayvanın karnı nerede doyduysa gece orada kalıyoruz.

“Zor da olsa işimizi seviyoruz”

22 yaşındaki Rıdvan Sezgin ise amcasıyla Erzurum’dan Mardin’e gittiklerini belirterek, şöyle konuştu:

Zor da olsa işimizi severek yapıyoruz. 40 gündür yoldayız. Şimdi Muş Ovası’na ulaştık. Bitlis’e doğru yol almaya başladık. Ondan sonra Batman’a ve Mardin’e gideceğiz. Koyunlarımıza bakıyoruz. Yıllardır besicilik yapıyoruz, alışmışız, seviyoruz. Küçükbaş hayvanlarımızla yolculuk yapıyoruz.

“Muş Ovası verimli”

Göçerlerin konukladı Muş’un Ziraat Odası Başkanı Hakim Yıldırım ise Muş Ovası’nın çok geniş bir alanı kapsadığını, güzel ve verimli yaylalarının olduğunu söyledi. Çok sayıda göçer ailenin ilkbaharda Muş’un yaylalarını tercih ettiğini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki göçerler, mayıstan itibaren sürüleriyle yaylalarımızda konaklıyor. Belli bir süre sonra tekrar sıcak bölgelere yolculukları başlıyor. Muş Ovası’nda yaklaşık 100 bin hayvan yaz boyunca burada konaklıyor. Güneyden gelenler Muş, Bingöl ve Erzurum’un yaylalarını kullanıyor. Tekrar Muş Ovası’ndan güneye gidiyorlar. Muş’un, Erzurum’un serin yaylaları, hayvanlara çok iyi geliyor. Koyunlar sıcaklığa çok dayanamıyor.

“Yılın 12 ayı hayvancılık yapıyorlar”

Göçerler yılın 12 ayı hayvancılık yapıyor. Belirli göç sezonları var. Bu ay yolculukları başladı. Bazen 90 günde gidecekleri bölgelere ulaşabiliyorlar.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x