SEC Başkanı Konuştu: Ethereum ETF İçin Ne Düşünüyor?

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Ethereum ETF ürünlerine ilişkin kritik kararlar öncesinde Ethereum’un sınıflandırılması konusunda ağzını sıkı tutuyor. Bu tutum, kripto para düzenlemelerini çevreleyen belirsizlikleri ve bunların ETF’ler gibi finansal ürünlerle uyumunu yansıtıyor.

SEC Başkanı, Bitcoin’in rollercoaster yolculuğuna dikkat çekiyor!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin ETF’ler11 Ocak 2024’te başarılı bir şekilde piyasaya adımını attı. Bunun ardından gözler Ethereum’a çevrildi. Bu finansal ürünlerin ani başarısı, Ethereum ETF başvurularının onaylanmasına ilişkin tartışmaları ve beklentileri körükledi. Bununla birlikte, bu tür onaylara giden yol, özellikle Ethereum’un bir menkul kıymet veya emtia olarak doğası ile ilgili olarak düzenleyici incelemelerle dolu.

Gensler, son açıklamalarında kripto para birimlerinin spekülatif doğasını vurguladı. Bu bağlamda, yatırımcıların dikkatli olması gereken değişken piyasa koşullarının altını çizdi. Sec Başkanı, bu doğrultuda şu açıklamayı yaptı:

Bitcoin’in son birkaç gündeki oynaklığına bakılabilir. Ben hız trenlerini severek büyüdüm. Belki yetişkin yaşlarımda onlara o kadar fazla binmiyorum. Ancak yatırım yapan halk olarak, bunun bu değişken varlıklarda biraz roller coaster yolculuğu olduğunun bilincinde olmalısınız.

SEC Başkanı Ethereum ETF konusunda temkinli!

Lunapark treni benzetmesi, kripto para yatırımlarının doğasında var olan riskler konusunda yatırımcıları uyarıyor. Gensler, kripto tokenler etrafındaki spekülasyon ve heyecanı kabul ediyor. Buna rağmen, Ethereum’un sınıflandırılması konusunda temkinli bir tavır sergiliyor. Bu mesele ise Ethereum ETF’lerinin geleceği için çok önemli.

Ethereum ETF’leri etrafındaki konuşma, düzenleyici onayın ötesinde Ethereum’un stake sisteminin ekonomik etkilerine kadar uzanıyor. Yakın tarihli bir raporda BitMEX Research, Ethereum ETF’lerine yatırımcı ilgisini etkileyebilecek önemli bir faktör olan Ethereum’un yaklaşık %3,7’lik staking getirisine işaret ediyor. Analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Stake sistemi, Ethereum’u ETF’lerin muhtemelen stake edemeyeceği bazı ETF yatırımcıları için daha az cazip veya uygunsuz hale getirebilir. Mevcut Ethereum holderları ve stakerlar, getiriyi kaybetmek istemeyecekleri için stake etmeyi bırakmaya ve varlıklarını ETF’ye geçirmeye daha az istekli olabilirler.

Staking mekanizması ve itfa süreçleri ETF için sorun mu?

Stake mekanizması olmayan Bitcoin ile yapılan karşılaştırma, Ethereum tabanlı finansal ürünler için benzersiz hususları vurguluyor. Staking getirileri yatırımcılar için potansiyel bir cazibe sağlıyor. Ancak, ETF yapıları için özellikle staking ve itfa süreçlerinin düzenleyici ve pratik yönleriyle ilgili zorluklar ortaya çıkarıyor. BitMEX Research analistleri, şu açıklamayı yapıyor.

Çıkış kuyruğu sisteminin nasıl çalıştığı göz önüne alındığında, büyük ETF itfalarının aslında aşağı doğru spiral tipi bir senaryoda daha fazla para çekme gecikmesine neden olması mümkün. Kaldı ki bu ideal bir ürün yapısı değil. Ayrıca, bir tür sistemik risk yarattığı söylenebilir.

ETH 2.0 Toplam Stake Değeri. Kaynak: Glassnode

Bu nedenle, Ethereum’un stake ve itfa süreçleriyle ilgili teknik ve lojistik zorluklar, Ethereum ETF’lerinin potansiyel tanıtımını daha da karmaşık hale getiriyor. Bu nedenle SEC’in Gensler’in açıklamalarında da yankılanan temkinli yaklaşımı, kripto para birimlerinin geleneksel finansal çerçevelere yerleştirilmesindeki zorlukları yansıtıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x