Santa Maria saldırısı: IŞİD’li 7 kişi, saldırıdan üç hafta önce üç ayrı araçla Kayseri’ye gitmiş

Santa Maria Kilise saldırısına ilişkin soruşturma kapsamında, IŞİD’li 7 kişinin saldırıdan üç hafta önce üç ayrı araçla Kayseri’ye gittiği ve ‘Abdullah’ kod Amenullah Hacı‘yla örgütsel toplantı yaptığı belirlendi.

İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne 28 Ocak’ta IŞİD üyeleri Tacikistan vatandaşı Amirjon Kholikov ve Rusya uyruklu David Tanduev’in tarafından düzenlenen ve bir kişinin katledildiği saldırıyla ilgili yürütülen soruşturmayla ilgili yeni bilgi ve belgeler ortaya çıktı.

10 Haber’in Sabah gazetesine dayandırdığı habere göre, iki kilise saldırganının eylemden yaklaşık 3 hafta önce İstanbul’dan araçla Kayseri’ye giderek, örgüt toplantısına katıldıkları ortaya çıkmıştı.  aralarında iki saldırganın da bulunduğu yedi IŞİD üyesinin Kayseri’ye gidiş görüntüleri ve kaldıkları otelde gerçekleştirdikleri örgüt toplantısının fotoğraflarına ulaştı.

Elde edilen bilgilere göre, şüpheliler Kayseri’nin Kocasinan İlçesi’nde ikamet eden ‘Abdullah’ kod Amenullah Hacı isimli kişiyle irtibatlıydı. 5 Ocak’ta İstanbul’dan ayrı araçlarla hareket eden aralarında iki kilise saldırganı David Tanduev ve Amirjon Kholikov’un da yer aldığı yedi ismi, Abdulaziz Abdullaev isimli şüpheli karşıladı.

Yedi isim de 6 Ocak’ta Kayseri’deki bir otele yerleştirildi. Şüpheliler Kayseri’de kaldıkları süre boyunca otele giriş çıkış gerçekleştirdiklerine ilişkin çok sayıda güvenlik kamera görüntüsü soruşturma dosyasına girdi.

Savcılık, IŞİD üyelerinin 28 Ocak tarihinde gerçekleştirilen İtalyan Kilisesi saldırısının planlamasıyla ilgili olabileceğini değerlendiriyor. Otelde ikamet eden yedi IŞİD şüphelisinin 8 Ocak tarihinde Kayseri’den çıkış yaparak İstanbul’a döndüğü belirlendi.

25 şüpheli tutuklandı

Saldırıyla ilgili bugüne kadar İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, eylemi gerçekleştiren iki şüpheli ve talimatı verdiği saptanan “Adam Abu-Darrar Al-Shishani” kod Adam Khamirzaev’in de arasında olduğu 51 şüpheli gözaltına alındı.

Başakşehir’de yakalanan David Tanduev’in kamera görüntülerinde eylemden sonra uzun sakallarını tanınmamak için kestiği belirlendi. Mahkemeye sevk edilen 34 kişiden 25’i tutuklandı. Dokuzu ise adli kontrolle serbest kaldı.

Ne olmuştu?

İstanbul Sarıyer’de bulunan Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde Pazar ayini sırasında silahlı saldırı düzenlendi.  Kiliseye gelen kar maskeli iki kişi tarafından ateş açıldı, ayine katılanlar arasında bulunan Tuncer Murat Cihan adlı kişi hayatını kaybetti.

İstanbul Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’nde pazar ayini sırasında yapılan silahlı saldırıda yaşamını yitiren Tuncer Cihan için Kağıthane Nurtepe Cemevi’nde cenaze töreni düzenlendi. Cemevindeki törene İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de katıldı.

TIKLAYIN – Sarıyer’deki Santa Maria Kilisesi’ne pazar ayini sırasında silahlı saldırı: Bir kişi hayatını kaybetti

IKLAYIN – Santa Maria Kilisesi’nde öldürülen kişinin yeğeni: Sadece ziyarete geldi, hafif zihinsel engelliydi

TIKLAYIN – Sarıyer’de kiliseye düzenlenen silahlı saldırı anları kamerada

TIKLAYIN – Adalet Bakanı duyurdu: Santa Maria Kilisesi saldırısında Başsavcı vekili ve iki cumhuriyet savcısı görevlendirildi

TIKLAYIN – Santa Maria Kilisesi’ndeki saldırı | Yerlikaya: Zanlılardan biri Tacikistanlı diğeri Rusyalı, DEAŞ’lı olduklarını değerlendiriyoruz

TIKLAYIN – Papalık Vekili Massimiliano Palinuro: Cumhurbaşkanı bize cesaret verdi, gösterdiği yakınlık için cemaatimiz minnettar

TIKLAYIN – Santa Maria Kilisesi saldırısında hayatını kaybeden Tuncer Cihan için cenaze töreni düzenlendi | “İkram veriyorlar diye kiliseye ziyarete gitmiş, zavallıyı niye vurdular?”

TIKLAYIN – Santa Maria Kilisesi’ndeki silahlı saldırıda hayatını kaybeden Tuncer Cihan’ın ablası: Yüzde 80 zihinsel engelliydi, melek gibi birini öldürdüler!

TIKLAYIN – Santa Maria Kilisesi’nde silahlı saldırının düzenlendiği bölüm görüntülendi

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x