Qualcomm, bilgisayarlar için yeni Snapdragon X serisi işlemcilerini duyurdu

Qualcomm bir süredir, mobil cihazların yanı sıra PC’ler için özel olarak üretilen işlemcileri de piyasaya sürüyor. Şirketin Snapdragon 8xc markası altında çipleri 2018’den beri Windows dizüstü bilgisayarlarda kullanılıyor. Ve şimdi şirket, gelecekteki PC çipleri için 8cx markasını bir kenara bırakıp yeni ve hatırlanması kolay bir şey tercih edeceğini açıklayarak Snapdragon X Serisi için bir ön duyuru yaptı.

Qualcomm tarafından yapılan basın açıklamasında “Snapdragon X serisi platformlar, merkezi işlem birimi (CPU), grafik işlem birimi (GPU) ve NPU genelinde heterojen bilgi işlem mimarileri mühendisliğinde uzun yıllara dayanan deneyimimize dayanıyor. Şimdi, yeni nesil özel Qualcomm Oryon CPU’muzdan yararlanan, performans ve güç verimliliğinde büyük bir atılım, Snapdragon X’e güç verecek ve NPU’muzla birleştirildiğinde, yeni üretken yapay zeka çağı için hızlandırılmış cihaz içi kullanıcı deneyimleri sunacak” denildi.

Qualcomm Oryon CPU ilk olarak Kasım 2022’de duyurulmuştu. O sırada şirket, bu yeni CPU’nun “PC’lerden başlayarak akıllı telefonlar, dijital kokpitler, Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri, genişletilmiş gerçeklik ve altyapı ağ çözümleri dahil olmak üzere geniş bir Snapdragon destekli ürün portföyüne entegre edileceğini” söylemişti.

Basın bülteninde, Qualcomm’un akıllı telefonlar ve tabletler için ürettiği çiplerin aksine Snapdragon X markasının, kamuoyunun bu çipleri PC’ye özel ürünler olarak tanımasına yardımcı olacağı belirtiliyor. Snapdragon X’in logosu da farklı görünecek ve şirket, “ikonik Snapdragon ateş topunu cesur, canlı, temiz ve ayırt edici bir değişiklikle” yenileyeceğini söylüyor.

Tüm bu bilgiler, Snapdragon X Serisinin tam açıklamasına yönelik yalnızca bir ön tanıtım olarak görülebilir. Qualcomm, yeni çipler hakkında daha fazla ayrıntının 24 – 26 Ekim’de Maui, Hawaii’de yapılacak yıllık zirvede verileceğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x