Penaltıda pas verilir mi?

Trendyol Süper Lig’in 3. hafta erteleme maçında Galatasaray, İstanbulspor’a konuk oluyor. Mücadelede 0-0’lık eşitlik devam ederken Galatasaray Penaltı kaçırdı. İcardi-Kerem paslaşmalı penaltısı sonrası Ppnaltıda pas verilir mi araştırıldı.

PENALTIDA PAS VERİLİR Mİ?

Penaltı Vuruşu

Eğer bir oyuncu kendi ceza alanı içinde veya Kural 12 ve 13’te belirtildiği gibi oyunun bir parçası olarak oyun alanı dışında direkt serbest vuruş gerektiren bir ihlal yaparsa, penaltı vuruşu verilir.

Penaltı vuruşundan doğrudan bir gol atılabilir.

Yöntem

Top penaltı noktasında sabit durmalıdır ve kale direkleri, üst direk ve kale ağları hareket halinde olmamalıdır.

Penaltı vuruşunu kullanacak oyuncu açık bir şekilde belirlenmelidir.

Savunan takımın kalecisi, topun vurulduğu ana kadar, yüzü vuruşu yapacak oyuncuya dönük olacak şekilde kale çizgisinde yer almalı ve kale direklerine, üst direğe ya da ağlara dokunmamalıdır.

Vuruşu yapan oyuncu ve kaleci dışındaki tüm oyuncular:

• penaltı noktasından en az 9.15 m (10 yds) mesafede

• penaltı noktasının gerisinde

• oyun alanı içerisinde

• ceza alanı dışında olmalıdır

Bütün oyuncular bu kurala uygun şekilde pozisyon aldıktan sonra hakem penaltı vuruşunun kullanılması için işaretini verir.

Penaltı vuruşunu kullanan oyuncu topu ileriye doğru vurmalıdır; top ileriye doğru hareket ettiği sürece topa topukla vurulmasına izin verilir.

Topa vurulduğu anda savunma yapan kalecinin bir ayağının en azından bir kısmı kale çizgisine temas etmelidir ya da kale çizgisi ile aynı hizada (havadan) olmalıdır.

Topa vurulduğunda ve top açık bir şekilde hareket ettiğinde oyundadır.

Vuruşu yapan oyuncu, top başka bir oyuncuya dokunana kadar topla tekrar oynayamaz.

Penaltı vuruşu, topun hareketi durduğunda, top oyun dışı olduğunda veya hakem herhangi bir ihlal nedeniyle oyunu durdurduğunda tamamlanır.

Penaltı vuruşlarının yapılması ve tamamlanması için maçın her iki yarısının ve uzatma devrelerinin sonunda ilave süre verilir. İlave süre verildiğinde penaltı vuruşu, vuruş kullanıldıktan sonra, topun hareketi durduğunda, top oyun dışı olduğunda, savunma takımının kalecisi hariç başka bir oyuncu (vuruşu yapan dahil) tarafından oynandığında, veya hakem vuruşu yapan oyuncunun veya takım arkadaşının herhangi bir ihlali nedeniyle oyunu durdurduğunda tamamlanmış olur. Eğer bir savunma oyuncusu (kaleci dahil) bir ihlal yaparsa ve penaltı kaçırılırsa/ kurtarılırsa, vuruş tekrarlanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x