Namibya’nın Himba Kabilesi: Nezaketin Sıradışı İfadesi

Namibya’nın kuzeyindeki uzak bir bölgede yaşayan yarı göçebe Himba kabilesi, çok eski ve garip geleneklerini bugün de sürdürüyor. Kabile üyeleri kendilerini ziyarete gelen yabancı erkeklere nezaket göstermek için eşlerini sunuyor.

Himba halkının evlilik ve ahlaki görüşleri, “Batı kültürü veya dünyanın geri kalanı ile tamamen farklı” olarak nitelendiriliyor. Afrika Tarih TV tarafından yapılan bir belgesel göre: “Himba halkı için, kocaların eşlerine ziyaretçilere cinsel ilişkiye girmelerini istemeleri en yüksek konukseverlik biçimi olarak kabul edilir. Bu alışılmadık adet, yabancılara “sıcak bir karşılama” sunmak ve daha geleneksel evlilikleri etkileyebilecek cinsel kıskançlığı ortadan kaldırmak amacını taşır.

Himba kadınları, kabilede erkeklerden ve erkek çocuklardan daha fazla iş yapma eğilimindedir. Bu işler arasında hayvan bakımı, geleneksel kırmızı kil evlerin bakımı, yemek yapma, temizlik ve çocuk bakımı bulunmaktadır.

Himba kültürü, Namibya toplumunun geri kalanından oldukça izole bir şekilde yaşamaktadır. Tahmini 50.000 Himba insanı çok geleneksel bir yaşam sürer ve küçük bir grup on binlerce yıldır değişmeyen bir avcı-toplayıcı yaşam tarzına sahiptir.

Kabilenin erkekleri genellikle iki eşe sahiptir, ancak bir örnek grubun genetik testi, Himba erkeklerinin %70’ten fazlasının en az bir çocuk başak babadan dünyaya geldi.

“Himba kabilesi arasında eş değiştirme, yüzyıllardır var olan bir gelenektir.Bu eski gelenek gereğince bir erkek, karısına gece evinde misafir olarak kalan erkek ile yatmasına izin verir. Fakat geleneğe göre adamın eşi misafir ile yatarken adamın başka oda da kalması gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x