Kurumsal Yatırımcılar Bitcoin ve Bu 2 Altcoinden Çıkıyor: Bunları Alıyor!

CoinShares raporuna göre kripto varlık yatırım ürünleri, toplamda 1,2 milyar ABD doları tutarında bir düşüşe neden olan arka arkaya ikinci haftasında toplam 584 milyon ABD doları tutarında çıkış gördü. Bunun, yatırımcılar arasında FED tarafından bu yıl faiz indirimi beklentilerine yönelik karamsarlığa bir tepki olduğuna inanılmakta. Bitcoin, 630 milyon ABD doları çıkış görerek ana odak noktası haline geldi, ancak son dönemdeki olumsuz duygular yatırımcıların short pozisyonlara ekleme yapmasına neden olmadı.

CoinShares raporu çıktı: Bitcoin ve o kriptolara dikkat

CoinShares’ın haftalık kripto giriş-çıkış raporuna göre, kripto varlık yatırım ürünleri iki hafta üst üste toplam 584 milyon ABD doları çıkış gördü ve toplam 1,2 milyar ABD doları düştü.  Bitcoin, 630 milyon ABD doları çıkışla ana odak noktasıydı, ancak son dönemdeki olumsuz duygular yatırımcıların kısa pozisyonlara eklenmelerine neden olmadı. Çok varlıklı ürünler 98 milyon ABD doları giriş gördü, bu da yatırımcıların altcoin piyasasındaki zayıflığı bir satın alma fırsatı olarak gördüklerini gösteriyor.

Çok varlıklı ürünler 98 milyon ABD doları giriş gördü, bu da yatırımcıların altcoin piyasasındaki zayıflığı bir satın alma fırsatı olarak gördüklerini gösteriyor. ABD merkezli finansal hizmetler şirketi CoinShares tarafından hazırlanan haftalık kripto varlık fon akışı raporuna göre, kripto varlık yatırım ürünleri iki haftalık bir süre içinde toplam 584 milyon ABD doları tutarında çıkış gördü. Bu, Mayıs ayı sonundan bu yana görülen en büyük çıkışlardan biri.

FED beklentileri önemli bir rol oynuyor

Rapora göre, çıkışların arkasında yatırımcıların Fed‘in bu yıl faiz indirimi yapma konusundaki azalan beklentileri yatıyor. Ayrıca, geçen hafta küresel olarak ETP’lerde işlem gören en düşük hacim, ABD ETF’lerinin Ocak ayında piyasaya sürülmesinden bu yana görüldü ve hafta boyunca sadece 6,9 milyar ABD doları işlem gerçekleşti. Raporda ayrıca, coğrafi dağılıma göre ABD’nin 475 milyon ABD doları ile en büyük çıkışa sahip olduğu, ancak Kanada’nın da 109 milyon ABD doları ile önemli bir çıkış yaşadığı belirtildi. Buna karşılık İsviçre ve Brezilya sırasıyla 39 milyon ABD doları ve 48,5 milyon ABD doları giriş görerek genel eğilime ters düştü.

Bitcoin, 630 milyon ABD doları çıkışla odak noktanın merkezi haline gelmesine rağmen, kısa Bitcoin 1,2 milyon ABD doları çıkış görmesiyle, son dönemdeki olumsuz duygular yatırımcıların kısa pozisyonlara yönelmesine neden olmadı. Ethereum ise 58 milyon ABD doları çıkışla olumsuz duygulardan kaçamadı. Bununla birlikte, çeşitli altcoin’ler son fiyat düşüşlerinin ardından giriş gördü. Bunların arasında en dikkat çekenler sırasıyla 2,7 milyon ABD doları, 1,3 milyon ABD doları ve 1 milyon ABD doları ile Solana, Litecoin ve Polygon oldu. Ancak Cardano’nun (ADA) da çıkış yaşaması gözlerden kaçmadı.

CoinShares raporu, kripto para piyasasında yatırımcıların beklentilerinin azaldığını ortaya koyuyor. Bu durum, kripto para piyasasında bir düşüşe işaret ediyor olabilir. Ancak, raporda vurgulandığı gibi, kısa Bitcoin pozisyonlarına yatırımcı girişinin olmaması, piyasadaki tüm yatırımcıların karamsar olmadığına da işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x