İzinsiz dizi yayınına 5 yıl hapis talebi

Hasan Can Kaya, Günay Karacaoğlan ve Tuna Orhan’ın başrolünü paylaştığı ‘Bir Yeraltı Sit-Com’u’ dizisi, herhangi bir anlaşma yapılmadan ücretli üyelik yapılan bir sitede yayınlandı. Dizinin izinsiz bir şekilde yayınlanması sonucunda Exxen platformunun avukatı, Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na gelerek dizinin bir internet sitesinde izin alınmaksızın yayınlandığı ve mali haklarının ihlal edildiğini beyan ederek şikayetçi oldu.

DHA’nın aktardığına göre, şüphelinin tespit edilebilmesi için yapılan çalışmalar sonucunda, şüphelinin bir kamu bankasını ödeme aracı olarak kullandığı tespit edildi. Kamu bankasına yazılan yazı sonucunda şüphelinin A.A. olduğu tespit edildi.

1 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS CEZASI

İddianamede bilirkişi raporuna da yer verildi. Bilirkişi raporuna göre, söz konusu eserin “sinema eseri” kapsamında eser olduğu belirtildi. Raporun devamında ‘Bir Yeraltı Sit-Com’u’ dizisinin hak sahibinin Exxen platformu olduğu ve şüpheli tarafından ücret karşılığında verilen şifre ile iptv kanalı üzerinden yayınlandığının anlaşıldığı belirtildi.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli A.A.’nın sahibi ve sorumlusu olduğu internet sitesinde ‘Bir Yeraltı Sit-Com’u’ isimli eserin herhangi bir sözleşme olmadan yayınlandığı belirtilerek, şüpheli A.A. hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılması talep edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x