ABD’ye Meksika sınırından giriş yapmaya çalışan Türk mülteciler gündem oldu

ABD’de son dönemde gündem Meksika sınırından kaçak yollarla ülkeye giriş yapan Türkler…

Geçen hafta ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Fox News muhabiri Bill Melugin, California, San Diego’daki Jacumba’da ABD’ye giriş yapan göçmenlerle röportaj yaptı ve o anları sosyal medyadan paylaştı. 

Türklerin yanı sıra İran, Hindistan, Çin ve Pakistan uyruklu kişilerin de kaçak yollardan ABD’ye giriş yaptıkları görülürken, muhabirin sorularına yanıt veren bir Türk vatandaşı, sınırdan çok kolay bir şekilde geçtiklerini anlatmış ve hiçbir güvenlik önleminin olmadığına işaret etmişti.

O görüntüler halen ülkede tartışılmaya devam ederken ABD Başkanı Joe Biden da bölgedeki güvenliğin artırılacağının sinyalini vermişti. Fakat bugün ülkenin önde gelen gazetelerinden New York Post, Meksika ile ABD arasındaki sınırdan geçmeye çalışırken ölümden dönen Türk mültecilerin görüntülerini paylaştı. 

Sınırdaki yaklaşık 9 metre yüksekliğindeki duvardan geçmek isterken yere düşen mültecilerden birinin bacağını kırdığı ve diğerlerinin de yaralandığı görülüyor. Türkler, Türkiye’den Meksika’nın Cancun şehrine gittiklerini ve daha sonra Tijuana’ya gittiklerini ve bu süreçte para ödedikleri insan kaçakçılarının kendilerine yardım ettiğini söyledi. 

Türkler insan kaçakçılarının verdiği merdiven ile devasa boyuttaki sınırı geçtiklerini söylerken adamlardan biri iki bacağının, diğeri ise bir bacağının düşerek kırıldığını söyledi. New York Post muhabiri o anları kaydetti ve fotoğrafları yayınladı. 

Adamların daha sonra ABD’li ilkyardım ekipleri tarafından kurtarıldığı belirtilirken adamların akıbetinin bilinmediği de vurgulandı.

Resmi verilere göre sınırdan geçerken yaralananların sayısı 450’yi geçtiği belirtildi. Meksika’nın ABD Büyükelçiliği de 2023’te 29 Meksikalının düşerek öldüğünü duyurdu. Her bir yaralananın ABD’li vergi mükelleflerine maliyetinin yıllık 300 bin dolar olduğunu da KBPS duyurdu. 

San Diego’nun son dönemde çok büyük mülteci gruplarıyla karşı karşıya olduğu belirtilirken başta Türkiye ve Çin olmak üzere birçok ülkeden çok sayıda mültecinin çok farklı ülkelerde durarak ABD’ye ulaştığı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x